Mirac Kandili Uydurma

By | February 16, 2022

Mirac Kandili Uydurma. Kandil geceleri diye bilinen geceler ; Resulullah efendimizin göklere çıkarıldığı, bilinmeyen bölgelere götürülmüş.

Miraç İslam’ın neresindedir? İktibas Dergisi
Miraç İslam’ın neresindedir? İktibas Dergisi from iktibasdergisi.com

Miracın tarihi kesinlikle belli değildir lakin hicretten bir buçuk sene kadar önce, recep ayının 27. Günü kutlanır, göğe çıktığında kendine verilen bal, şarap ve süt dolu 3. Recep ayının yirmi yedinci gecesidir.

Alevi Dedelerinin Söyledikleri Mirac Olayının Aslı Nedir?

Mevlid , regaib, mirac, beraat ve kadir gecesidir. Camiler akşama mevlidli kutlamalara hazırlanıyorlar. Miraç kandili, ilâhi rıza ve desteği kazanacak işler yapmamız, iç dünyamıza dönüp kendimizi sorgulamamız, kulluk bilincine ulaşarak dua ve niyazda bulunmamız için güzel bir fırsattır.

Bu Gün Cuma Namazında Fetvanın Konusu Miraç Kandili Idi.

Alakası olsun olmasın fırsat bulduğunuzda her yorum altına inanmadiginiz allah in yokluğunu ispatlamaya çalışıyorsunuz. Zira neyin mitolojik unsur olup. Miracın, manevi yükselişimiz olduğunu, o’nun da gönül ve ruh.

Türklerde Ise Erbil Beylerinden Muzafferüddin Gökböri Tarafından Erbil’de, Hz.

Bu gecelere kandil denmesinin sebebi osmanlı padişahı 2. İman edilmesi gereken bir hakikat midir, yoksa uydurma bir hikâye midir? Uydurma rivayetlere ilişkin bu iddia bir ölçüde kabul edilse bile sahih rivayetlere ilişkin olarak bunların kabul edilmesi mümkün değildir.

Hanbel'in Metruk (Terk Edil­ Mesi Gereken) Dediği Çok Uzun Bir Uydurma Ile Anlatılır, Anlatım, Tevhidin O Saf Ve Berrak Dünyasından Çok, Yunan Panteonunun Yedek Ilahlarına Ilişkin Hi Kâyeleri Anımsatan Putçu Motiflerle Doludur.

Kandil geceleri diye bilinen geceler ; Zeynuddin el iraki ve i̇mam nevevi gibi âlimler tarafından uydurma olarak nitelendirilmiştir. Rabiulevvel ayının on ikinci gecesi olan mevlid, recep ayının ilk cuma gecesi olan regaib, yine recep ayının yirmiyedinci gecesi olan mirac, şaban ayının on beşinci gecesi olan beraat ve ramazan ayının yirmi yedinci gecesi olan kadir gecesidir.

Bu Gecelere Kandil Denmesinin Sebebi Osmanlı Padişahı 2.

Bu gecelere kandil denmesinin sebebi osmanlı padişahı 2. Kılınmasıyla ilgili rivayetin, hadis ulemasının ittifakıyla uydurma olduğunu ifade etmektedir.[xiii] bu gecede mevlit okuma geleneği bu namaza nisbeten yeni sayılıp daha sonra uygulanmaya başlanmıştır. Uydurma, yersiz, manasız, boykot kelimeler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *